Ondřej Henek patří do špičky mezi analytiky, designery a optimalizátory. Ptali jsme se ho, proč lidé špatně chápou význam slova “design”, jak správně jednat s klienty a také na to, jaké je to být součástí rodiny Jana Řezáče.
Před lety začal jako webový developer – od *AMP stacku se přes front-end dostal až k UX designu. Ale jako unicorn se člověk nedostane do hloubky, takže se Ondřej zaměřil na design a šel na zkušenou do Dánska. Teď pracuje na porozumění uživatelů a měření jejich chování na webu hlavně s pomocí Google Analytics. Na základě toho pak optimalizuje weby pro vyšší konverze a spokojenější uživatele.
Keď pred niekým povieš slovo “design”, veľa ľudí si predstaví “ako veci vyzerajú”, ale menej už pod tým chápe “ako veci fungujú”. A akými ďalšími mylnými predstavami o designe sa v praxi stretávaš?
To je právě ten největší problém, ze kterého často pramení i “pohrdání” designery. Přidávám klasický obrázek vnímání designu, jako něčeho arogantního a nefunkčního, právě se zaměřením na vzhled.
Ale čemu se divit, když ještě před padesáti lety byl design doménou umělců a mágů, kteří věděli vše nejlépe a jen pomyšlení na uživatele bylo přelomovou myšlenkou. Těším se, až budeme na stejné úrovni, jako jsou teď třeba severské země, kde má design hlubokou tradici.
Design si ale i mezi designery stejně každý definuje jinak. Pro někoho je to jen tvorba wireframu, pro mě je to celý ekosystém návrhu včetně výzkumu, testování, měření a optimalizace. A to nejen na webu. Definicí není málo a například Participativní design naznačuje, že design dělá vlastně každý a role designera je hlavně o tom, dát lidem slovo.
Veľa webdesignerov – freelancerov i tých z agentúr som počul sťažovať sa na rovnaký scenár – klient je ustavične s niečím nespokojný, kecá im do práce, rieši každý odtieň farby, každý pixel, každé tlačidlo. Neustále potom musia niečo prerábať a klienti za extra práce odmietajú platiť. Robia v niečom chybu, alebo majú jednoducho zlých klientov?
Heh, taky jsem byl na této pozici. 🙂 Je těžké to zevšeobecnit, měl jsem totiž spíš méně dlouhodobějších klientů, ale pár tipů bych měl. Hodně záleží na tom, jak se spolupráce ze začátku nastaví a jak to probíhá. Začal jsem klientům dávat najevo, že oni jsou moudří a proto si na web najali experta. Že jsme na stejné lodi a já jim mám za úkol pomoct se svým know-how a zkušeností. A vůbec nejlepší argumenty jsou na základě nějakého výzkumu či uživatelském testování.
Akorát s rozpočtem pod 100 000 Kč se výzkumu moc neudělá a s testováním nám pomáhá máma nebo kamarád, ne finální cílovka. Hodně nízký budget je jedna z cest do pekel, takže tam chce mantinely nastavit opravdu pevně a být tvrdým vyjednavačem. A tím já třeba nejsem. 🙂
Do svojho profilu na web WordCampu si nám napísal, že pracuješ na porozumeniu chovania užívateľov hlavne pomocou Google Analytics. Používaš aj iné nástroje? Dá sa čisto len z webovej analytiky získať komplexný obraz o užívateľovi webu?
Dokud nebudou analytické nástroje umět číst myšlenky, pak budeme získávat vždy jen střípek z celkového obrázku o uživateli. Někdy stačí ten střípek, jindy je potřeba použít právě jiné nástroje, nebo se rovnou uživatelů zeptat. Ale nikdy to není stoprocentní.
Pro analýzu uživatelů používám krom GA také heatmapy, nahrávky a často také dotazníky, s pomocí kterých se právě dá zeptat uživatelů to “Proč..?” Někdy pomůžou i A/B nebo fakedoor testy, které pomáhají objasnit, zda uživatelé mají nebo nemají o něco zájem.
Jan Řezáč si na českej scéne vytvoril výrazný a netradičný brand House of Řezáč, ktorý na mňa osobne pocitovo pôsobí ako niečo medzi sicílskou mafiou a Game of Thrones. Čo by ma ale fakt zaujímalo je to, ako to pôsobí na vás, členov jeho rodiny. Pomáha vášmu tímu záštita silného brandu? V čom a ako?
To je právě teď velmi aktuální téma. Silný brand nám vyšlapal hezkou cestičku k zajímavým klientům a pomáhá otevírat dveře i jinde. Na druhou stranu některé dveře asi i zavírá, na někoho prý působíme jako “narcistní egocentrické panoptikum”. Ale shodli jsme se, že nás ten brand baví, jen se ho chystáme trochu odlehčit a dělat si ze sebe víc srandu.
Brand působí trochu jako štít a my jsme teď dost v jeho stínu. Na tom taky pracujeme. Například před dvěma týdny jsme založili blog, kde sdílí každý člen týmu know-how ze svého oboru. Tím chceme ukázat komunitě, kdo je vlastně House of Řezáč a že to není jen Honza.
Čo ťa motivuje prednášať na WordCamp Brno 2017?
Je to teprve nedávno, co jsem se vrátil z dvouletého pobytu v zahraničí, takže jsem dost odtržený od české webové komunity a rád bych si v ní zase našel své místo. A samozřejmě chci ostatním něco předat. Například nám chodí spousta poptávek na redesign, jenže většinou je lepší jen postupně optimalizovat stávající řešení. Ale málokdo to dělá, proto si beru právě toto téma.
A samozřejmě i kvůli tomu pivu. 🙂
Ondřej bude na WordCampu mluvit o měření, optimalizaci a zlepšení webu. Přijďte, bude to stát za to.