Kariéra na volné noze láká mnohé. Dá se začít ze dne na den? A co člověk potřebuje k tomu, aby to opravdu úspěšně zvládal?
Max začal podnikat ze Švédska přes počítač. Z cizího státu se dokázal prosadit na volné noze jako copywriter a Facebook manager. Povedlo se mu pracovat i pro mezinárodní značky jako třeba BMW Slovensko. Je spolutvůrcem projektu Podnikni To!, v rámci kterého cestuje po ČR a učí na univerzitách budoucí podnikatele pracovat s jejich nápady.
Co tě přivedlo do online světa?
Moderný spôsob podnikania z počítača takmer odkiaľkoľvek. Začal som podnikať zo Švédska v malom, nič mi k tomu nebolo treba – žiadna veľká vstupná investícia. Freelancing je pre mňa sexy a neustále ma napĺňa svojou inakosťou a zaujímavosťou. Je úžasné, čo v dnešnej dobe môžeme robiť a že môžeme naštartovať svoju kariéru takpovediac zo dňa na deň.
Nastartovat kariéru „ze dne na den“ zní báječně, ale přijde stejně rychle i úspěch?
Určite nie. Ale malé úspechy môžu prísť aj o pár hodín.
Doteraz si rád stanovujem malé úspechy, ktoré môžu mať aj krátkodobý charakter. Na základe nich viem, že sa posúvam dopredu a som stále motivovaný. Od začiatku verím, že ak človek skutočne svedomito pracuje a sám v sebe cíti, že odvádza poctivú prácu, výsledok sa musí dostaviť.
Malé úspechy môžu mať rôznu formu. Môžu to byť dobre zvládnuté stretnutia, alebo zvýšená efektivita v hektickom období, naučenie sa niečoho nového – je toho skutočne veľa. Navyše, úspech je podľa mňa veľmi relatívny. Mladým ľuďom by som odporúčal, aby mali jasný cieľ, ale snažili sa k nemu pohybovať malými krokmi.
Na co se hlavně v rámci práce zaměřuješ?
Prevažne na marketingové služby – copywriting a reklama na Facebooku. Mám klientov z rozličných sfér, no prevažne malé alebo stredne veľké firmy. Podarilo sa mi však už pracovať aj s BMW, alebo s autorizovaným predajcom Under Armour. Klientom pomáham buď s obsahom, alebo s výkonnostnou reklamou na Facebooku.
Jaký máš přístup ke klientovi jako freelancer?
Môj prístup sa zakladá na profesionalite, úprimnosti – nerobím to, čo neviem – a budovaní dobrej značky. S klientom jednám, ako s rovnocenným partnerom a očakávam vzájomný rešpekt.
Freelancerovi zďaleka nestačí byť ”len” freelancerom. Okrem toho, že som marketér, musím byť aj projektový manažér a obchodník. Musím svoje služby vedieť sám predať, korigovať svoju prácu a neustále prioritizovať.
Setkáváš se někdy s tím, že se očekávání vzájemného respektu nesplní? Jak na to reaguješ?
Našťastie sa stretávam s veľmi zaujímavými a slušnými ľuďmi. Snažím sa byť férový a hlavne úprimný. Ak niečo neviem, alebo si nie som niečím istý, tak to jednoducho poviem. Úprimnosť podľa mňa ešte žiadny vzťah s klientom nezničila.
Aby som ale netvrdil, že všetko ide vždy ako po masle, stretol som sa v minulosti aj s menej príjemnými klientmi. No vždy to robím tak, že klientovi otvorene poviem, že si asi nebudeme sedieť po ľudskej stránke a to logicky vplýva aj na tú biznisovú.
V čem se lišíš od ostatních freelancerů ve tvém oboru?
Myslím, že hlavne tým, že som podnikať začal vo Švédsku, teda priamo z cudzej krajiny, vo chvíli, keď mi dochádzali financie.
Začal som bez akýchkoľvek skúseností a naučil sa predať to, na čo mám talent a popri práci sa zdokonaľovať a naberať neustále skúsenosti. Na začiatku som nemal mentora alebo šéfa. Keď je človek odkázaný na seba, musí si vybudovať pevnú disciplínu, aby nestál na mieste.
Začínat bez zkušeností, bez vedení a ještě k tomu s ubývajícími financemi musel být psychicky náročné. Co ti v této fázi pomohlo?
Na voľnú nohu som našťastie neprišiel z ničoho nič. Pričuchol som k podnikaniu v medzinárodnom startupe, kde som sa neskôr stal spolumajiteľom. Boli sme pôvodne v tíme traja a zakladatelia ma naučili veľmi veľa. To všetko som zúročil aj v prechode na voľnú nohu. Moji rodičia sú tiež podnikatelia, takže chápali moju situáciu a vždy mi dokázali pomôcť. Aj teraz sa na nich obraciam, keď potrebujem radu skúseného človeka.
Stresujúce pre mňa bolo to, že som sa už sčasti chcel postaviť na vlastné nohy a chcel som to dokázať sám, bez rodinných kontaktov a bez finančnej injekcie do môjho podnikania. To, že som to čiastočne zvládol zo zahraničia, bola pre mňa len výzva.
Co by jsi doporučil mladým podnikatelům nebo freelancerům?
Pracovať občas zadarmo, neustále zlepšovať svoju odbornosť a nezabúdať na to, že dobré meno má podnikateľ len jedno.
Máš nějaké knihy nebo zdroje, které by jsi doporučil ostatním, co by se chtěli vydat podobnou cestou jako ty?
U kníh záleží hlavne na odbore. Ja čítam hlavne knihy o copywritingu, no marketérom by som odporučil knihu D. Ogilvy: O reklame. Ak však nerátam knihy, tak radšej sledujem blogy iných podnikateľov, alebo marketingové stránky z overených zdrojov.
Viac ako knihy o podnikaní mi však pomohli rozhovory so skúsenejšími kolegami a pozorovanie toho, čo sa deje okolo mňa. Freelanceri a podnikatelia potrebujú silnú sebareflexiu a kritické myslenie, aby vedeli zhodnotiť, kde urobili chybu a ako to zlepšiť.
Čo tě motivuje přednášet na WordCamp Brno?
To isté, prečo rád lektorujem na univerzitách vďaka projektu Podnikni To! Je extrémne dôležité, aby sme neprestali zdieľať skúsenosti a snažili si vzájomne radiť. Nielenže tak robíme dobrú vec, ale tiež skvalitňujeme svoju prácu.
Taktiež si myslím, že je v dnešnej dobe pomerne jednoduché, aby človek bez veľkých nákladov a revolučného know-how rozbehol podnikanie. Je úžasné, že nám stačí počítač a Wi-Fi na to, aby sme mohli niečo predávať a budovať. Teda za predpokladu, že o to ”niečo” majú ľudia záujem :).
Max bude na WordCamp Brno mluvit o lesku a bídě dvouoborovosti. Skvělá přednáška nejen pro freelancery, ale pro všechny, kteří se nechtějí uzavírat do jediné škatulky.